EKO KUTAK

Eko savjeti za čišćenje

Kao što je poznato, na tržištu postoje raznovrsna sredstva za čišćenje, međutim većina od njih sadrži problematične sastojke čijom primjenom u čišćenju direktno ugrožavamo svoje zdravlje i zdravlje svojih porodica, a u konačnici zagađujemo životnu sredinu.

Činjenica je da će sva tržišno dostupna sredstva za ćišćenje postići željeni cilj, a to je očistiti prljavštinu, masnoću itd međutim razlika nije u samom čišćenju, već u sastojcima koji se nalaze u sredstvu i šta ti hemijski kokteli čine nama i prirodi oko nas.

U tzv. hemijskim koktelima se nalazi čitav niz ekstremno agresivnih supstanci koje nanose štetu našem zdravlju i okolini. Naročito su u opasnosti djeca, alergičari i osobe slabijeg imuniteta. I upravo iz navedenih razloga birajte ekološka sredstva nasuprot jakih i agresivnih hemijskih supstanci sadržanih u sredstvima za čišćenje na bazi hemije.

Prednosti ekoloških proizvoda za čišćenje :

  • Zdravije za nas, osoba koja primjenjuje ekološka sredstva ne udiše i putem kože ne ulaze štetne hemikalije.
  • Bolje za prirodumnoge hemikalije nisu biološki razgradive i na taj način trajno oštećuju floru i faunu, sa druge strane ambalaža mnogih ekoloških sredstava se može reciklirati, što dodatno smanjuje količinu otpada.
  • Manje antibakterijskih otpadabez obzira što sredstva za dezinfekciju na prvi pogled izgledaju odlično, analize govore da česta upotreba dezinfekcijskih sredstava za čišćenje dovodi do toga da npr.bakterije postanu rezistentne na antibiotike, takođe i sadrže problematične sastojke koji mogu uticati na naš hormonalni sistem ili štitnjaču što dovodi do zdravstvenih problema. Sa druge strane ekološka sredstva ne sadrže antibakterijske supstance te stoga nisu problematična.
  • Sigurnost ekološka sredstva sadrže blage emulgatore, što dovodi do toga da ih koža bolje podnosi, takođe sadrže manje problematične supstance koje ne nagrizaju i nisu zapaljive.

Sredstva za ekološko čišćenje prostora

  • Vodena para
  • Natrijev bikarbonat ( soda bikarbona )
  • Alkoholno sirće
  • Eterična ulja

Kako primjeniti eterična ulja

Eterična ulja možemo raspršiti u Vašem domu pomoću jednostavnih i lako dostupnih sredstava za primjenu.

  1. Raspršivač
    Lako je napraviti vlastiti raspršivač kojim ćete eterično ulje poprskati po prostoru i osvježiti vazduh. Uzmite staklenu bocu s raspršivačem i napunite je s 1,5 do 2 dl vode, a potom dodajte po 8 kapi triju različitih eteričnih ulja. Preporučuje se kombinacija ulja slatke narandže, sandalovine i klinčića ili čajevca, eukaliptusa i limuna.
  2. Dezinfekciono sredstvo za čišćenje
    Površine u Vašem domu lako ćete očistiti i dezinfikovati prirodnim sredstvom napravljenim od eteričnih ulja. U boci s raspršivačem pomiješajte 4 supene kašike bijelog sirćeta, 7 dl vode i 10 kapi omiljenog eteričnog ulja antibakterijskog djelovanja.Nanesite sredstvo na sve površine koje želite očistiti i dezinfikovati – toalet, podove i zidove u kupatilu, kuhinjske radne ploče, kvake na vratima. Ovo blago sredstvo pogodno je za svaku prostoriju u domu.
  3. Mirisna odjeća
    Komadiće vate nakapane eteričnim uljem možete staviti i u ormare ili komode s odjećom, donjim vešom i posteljinom. Uz njih ćete se riješiti neugodnog mirisa nastalog zbog ustajalog vazduha u zatvorenom prostoru.
  4. Aromatični osjveživač zraka
    U posudu s vodom na radijatoru ukapate 10-20 kapi jednog ili više eteričnih ulja prema vlastitom izboru. Posudu postavite na radijator bez obzira traje li sezona grijanja ili ne.
  5. Mirisne svetiljke
    Mirisne svjetiljke s lučicom i posudicom za vodu u koju se stavlja eterično ulje, ne gode samo nosu, već i oku. Plamen svijeće pojačava sposobnost upijanja neugodnih mirisa, a zbog sposobnosti neutraliziranja duvanskog dima mirisne svjetiljke su dobrodošla pomoć u prostorijama u kojima se puši.
  6. Električni difuzeri
    Iako skuplji od mirisnih svjetiljki, ovi mali uređaji funkcionišu po sličnom principu i imaju dodatnih prednosti. Prva je to što ne postoji opasnost da se ulje u vodi pregrije. Osim što služe i kao osvježivači vazduha, raspršuju sićušne kapi eteričnih ulja u vidu maglice,omogućujući im da brzo i direktno dopru u pluća.

Top 10 kombinacija eteričnih ulja:

  1. Osvježenje i razbuđivanje: 12 kapi ulja slatke narandže i 10 paprene metvice
  2. Opuštanje: 12 kapi lavande i 7 kamilice
  3. Podizanje energije: po 7 kapi slatke narandže, limuna, limete i grejpa
  4. Dobro raspoloženje: po 7 kapi lavande, limuna i ruzmarina
  5. Protiv neugodnih mirisa: 6 kapi čajevca, 10 limuna i 8 eukaliptusa
  6. Poticajni začini: 6 kapi kardamoma, po 5 cimetovog lista i klinčića te 4 đumbira
  7. Drvo za okrepu: 9 kapi jele, 8 cedra i 7 tamjanovca
  8. Za bolju koncentraciju: 12 kapi paprene metvice i 10 ruzmarina
  9. Praznični ugođaj zimi: 8 kapi slatke narandže te po 7 kapi cimetovog lista i klinčića
  10. Mirisni vrt: 10 kapi lavande, 7 kapi ruže-geranija i 6 kapi grejpa odbaciće depresivne misli

Sredstvo za dezinfekciju prostora

Dobra vijest je da možete napraviti sredstvo za dezinfekciju sami, od samo tri sastojka.

Za izradu sredstva za dezinfekciju potrebno je:

  • 0.5 l destilovane vode ;
  • 50 ml medicinskog alkohola ili votke ;
  • Eterično ulje sa antibakterijskim svojstvima (limun, lavanda, čajevac…).

Za korišćenje sredstva za dezinfekciju dobro je imati prskalicu, kojom ćete poprskati željene prostorije. Ovo sredstvo je prirodno, a uz to i divno miriše (osim dezinfekcije, osvježava i vazduh u prostoriji, a miris lavande ili limuna pozitivno dijeluje na raspoloženje. Prije upotrebe potrebno je sredstvo dobro promućkati.

Sredstvo za čišćenje poda

Predlažemo Vam da napravite prirodno sredstvo za čišćenje podova, koje će divno mirisati i potpuno je neškodljivo za zdravlje Vas i Vaših ukućana.

Sastojci:
Za izradu ovog sredstva za čišćenje podova možete upotrebiti bilo koje eterično ulje sa antibakterijskim svojstvom (eterično ulje limuna, narandže, lavande, ruzmarina, čajevca…), a možete koristiti samo jedno ulje ili kombinaciju više njih, zavisno od ukusa.
Prije nego što uzmete pribor za čišćenje, napravite ovo sredstvo za čišćenje u većoj kanti ili posudi od:

  • 1 čaša jabukovog sirćeta
  • 10 kapi eteričnog ulja s anibakterijskim svojstvom
  • 1.5 litra tople vode (ne kipuće!)

Uputstvo :
Dobro izmješajte sve sastojke i sa njima očistite podove u stanu. Podovi će biti čisti, a Vaš dom će divno mrisati na citruse, čajevac, lavandu ili ruzmarin.

Sredstvo za čišćenje radnih površina

U posudu sa poklopcem uspite 2 čaše (po mogućnosti destilisane) vode, dodajte kore od limuna (ili narandže, ukoliko ste cijedili i njih) i desetak kapi eteričnog ulja s antibakterijskim dijelovanjem (čajevac, lavanda, geranijum, limun). Poklopite posudu i ostavite miješavinu da odstoji nekoliko sati (ili preko noći), a zatim je procijedite i sipajte u prskalicu. Poprskajte ovim sprejem sve radne površine u kuhinji.

Daske za sječenje često su dobra podloga za razmnožavanje bakterija. Pomješajte kašiku sode bikarbone sa malo vode (ili limunovog soka), nanesite pastu na dasku i izribajte je pomoću kore od limuna. Daska će biti čista i mirisaće na limun. Ovako možete očistiti i druge drvene površine.

Očistite posuđe od kamenca i vratite sjaj posudama

U posudu koju želite očistiti sipajte vodu i dodajte kore od isceđenog limuna. Kuvajte na laganoj temperaturi 15-20 minuta. Nakon otkuvavanja vaša posuda će biti čista i sjajna, a cela kuhinja će mirisati na limun.

Alkoholno sirće – magična tečnost

Sastojci za najbolje sredstvo za čišćenje:
– dva prsta alkoholnog sirćeta
– 30-ak kapi eteričnog/ih ulja (ruzmarin, lavanda, menta…)
– nekoliko kapi eko sredstva za pranje posuđa

U prskalicu prvo nalijte sirće, zatim eterično ulje te sredstvo za posuđe.

Alternativa postoji, a to su ekološka sredstva za čišćenje!

Scroll to top